Parafia Rzymskokatolicka p.w. Św. Rocha w Rewie

Strona główna

Ogłoszenia Duszpasterskie

Rys historyczny

Galeria

Dodatkowe informacje

 

 

INFORMACJE DUSZPASTERSKIE

Zawarcie Związku Małżeńskiego

W celu zawarcia małżeństwa konkordatowego narzeczeni w Kancelarii parafialnej składają:

• metryki chrztu świętego, z adnotacją o bierzmowaniu wydane nie wcześniej niż 3 miesiące przed zgłoszeniem,
• świadectwa przyjęcia sakramentu bierzmowania (jeśli nie jest wpisane w metryce chrztu),
• świadectwa ukończenia kursu przedmałżeńskiego,
• dowody osobiste obu małżonków,
• osoba owdowiała - akt zgonu małżonka,
• osoba, której małżeństwo zostało uznane za nieważne, orzeczenie Sądu Kościelnego,
• osoba po rozwodzie cywilnym – sentencje wyroku rozwodowego. Jeżeli ta osoba nie jest znana Proboszczowi, powinna przedstawić dwóch świadków, którzy potwierdzą, że nie zawierała ślubu kościelnego.
• osoby niepełnoletnie – pisemną zgodę rodziców na zawarcie związku małżeńskiego,
• ostatnie świadectwo katechizacji,
• świadectwo ukończenia katechezy przedmałżeńskiej,
• zaświadczenie o odbyciu rozmów w Parafialnej Poradni Życia Rodzinnego,
• świadectwo wygłoszenia zapowiedzi w Parafii drugiej strony,
• personalia dwóch świadków (imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania),
• trzy egzemplarze zaświadczenia o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego z Urzędu Stanu Cywilnego (wystawione nie dawniej niż trzy miesiące przed wizytą w kancelarii),
• zaświadczenia o spowiedzi św.

 

Sakrament Chrztu Świętego udzielany jest w niedzielę, na Mszy Świętej o godz. 11:30.                    

Zgłaszając zamiar chrztu dziecka, rodzice przedstawiają:

• odpis aktu urodzenia,
• metrykę ślubu kościelnego,
• zaświadczenie dla chrzestnych jeżeli są spoza parafii.


ŚWIETY  ROCH

Życie

Święty Roch urodził się jako jedyny syn rządcy Montpellier w XIV wieku. W wieku 19 lat stracił oboje rodziców. Po sprzedaniu znacznego majątku rodziców, rozdał wszystko ubogim i wyruszył do Rzymu. We włoskim miasteczku Acquapendente zastała go epidemia dżumy. Tam w miejscowym szpitalu opiekował się zarażonymi. W Rzymie spędził 3 lata, gdzie dokonał wielu cudownych uzdrowień.

W czasie powrotu do Francji zaraził się dżumą w Piacenzie. By nie zarażać innych ukrył się w pobliskim lesie. Według podania wytropił go tam pies, który przynosił mu pożywienie. Miał wówczas cudownie wyzdrowieć. Udał się w drogę powrotną do Francji, lecz na granicy wzięty został za szpiega włoskiego. Umarł ok. roku 1420 w więzieniu nierozpoznany.

Kult

Kult Świętego Rocha rozszerzył się w całej Europie. W Polsce był czczony już w XV wieku, obok św. Sebastiana i stał się patronem chroniącym od zarazy. W tym czasie w Wenecji i Rzymie powstawały bractwa jego imienia. W Rzymie papież Aleksander VI wystawił ku jego czci kościół, papież Pius IV ufundował szpital, oddając go bractwu św. Rocha (1560). W szerzeniu kultu pomogli franciszkanie ponieważ był tercjarzem franciszkańskim.

Papież Pius IX ogłosił św. Rocha patronem Montpellier. W 1585 papież Grzegorz XIII umieścił jego imię w Martyrologium Rzymskim. Powstała rodzina zakonna rochici. Wiele miast nosi nazwę na cześć świętego. Wybudowano tysiące kościołów i kaplic ku jego czci.


KAPLICZKI ŚW. ROCHA

Kapliczka Św. Rocha w Rewie przy ulicy Koralowej 3 została wybudowana ok. roku 1913 przez Walentynę i Franciszek Marek jako votum zadośćuczynienia po ataku epidemii cholery. Kapliczka zawiera 6 okienek na dwóch (3 strony, 2 poziomy). W okienkach ś piękne figurki: min: Serca Pana Jezusa, Najświętszej Matki Boskiej, Św. Anny, Św. Antoni i Św. Rocha.

Rokrocznie 16 sierpnia, w dniu uroczystości Świętego Rocha mieszkańcy Rewy odbywali modły dziękczynne ku czci Swojego Patrona. Od roku 2005-go tj od momentu wybudowania Kościoła znajdującego się visa-vi Kapliczki kontynuuje się wspomniane modlitwy w Kościele pod wezwanie Św. Rocha.


INNE KAPLICZKI W PARAFII

Kapliczka Matki Boskiej – „STELLA MARIS”,  usytuowane w centrum Rewy przy ulicy Morskiej 36, Zbudowana w roku. Motywy morskie, podwórko p. Krzysztofów. ( Pan Tadeusz Krzysztof – marynarz, historyk, projektant Krzyża Moskiego).

Kapliczka Matki Boskiej z Dzieciątkiem –  usytuowane w przy ulicy Rybackiej, w zabudowaniu Państwa Wójcik, votum wdzięczności Matce Boskiej za odzyskanie zdrowie Pani Danuty Wójcik. Figórka cudownie odnaleziona na strychu doku zakupionego przez p. Wójcik. Kapliczka wybudowana  w roku 1982.

Kapliczka Św. Józefa znajduje się w ogródku Państwa Bladowskich przy ulicy Morskiej 38. Kabliczkę ufundowała Aniel Bladowska, jako votum dziękczynne za szczęśliwe przeżycie II-giej wojny światowej, oraz za odnalezienie ciała syna który utonął w morzu w calej pracy przy połowie ryb.

 


INFORMACJE O REWIE

Rewa – wieś rybacka w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie puckim, w gminie Kosakowo, na Kaszubach. Miejscowość posiada połączenie autobusowe komunikacji miejskiej            z Gdynią.

 

Nazwa miejscowości wzięła się od rewy (refy), piaszczystej mielizny ciągnącej się od Rewy do Półwyspu Helskiego.

Pierwsze wzmianki na temat osady o charakterze rybackim i nazwie Riffie, leżącej u ujścia Mostowych Błot między Gdynią a Puckiem – koniec XVI wieku.

 

Rok 1589 – Opat Cystersów Dawid Konarski zezwala na wybudowanie szop rybackich, które miały służyć jako czasowe domostwa rybaków w czasie połowów;

Rok 1648 – opat Aleksander Kęsowski nadaje przywilej osadniczy dla rewskich rybaków na wieczystą dzierżawę w zamian za ustaloną daninę;

Rok 1772 – osada należąca do klasztoru w Oliwie przybiera nazwę Rewa. Mieszka w niej 14 rybaków i liczba ta z roku na rok wzrasta;                                                                                              Rok 1880 – Rewa liczy już 500 mieszkańców.

Rewa staje się pierwszym miejscem kotwiczenia statków pełnomorskich z banderą polska konkurencyjnym miejscem dla Gdyni na budowę pierwszego portu handlowego w wyzwolonej Polsce. Rozwija się handel i żegluga towarowa.

Dzięki atrakcyjnemu, odosobnionemu położeniu rewska plaża zawdzięcza ruch turystyczny. Dodatkowo obecność piaszczystego Cypla Rewskiego, zwanego potocznie Szperkiem, płytkiej czystej wodzie i czystej plaży osłaniającego niewielką zatoczkę, sprzyja uprawianiu sportów wodnych. Tym samym Rewa usutuowana kilkanaście km od Gdyni stanowi alternatywę dla zatłoczonych miejskich kąpielisk Trójmiasta.

Dzięki inicjatywie mieszkańca Rewy p. Tadeusza Krzysztof, znanego historyka i jednocześnie marynarza w roku 2004 u podstawy Cypla Rewskiego postawiono Krzyż Morski. Jednocześnie rozpoczęto budowę jedynej w Polsce Alei Zasłużonych Ludzi Morza.  We Rewie znajduje się jedyna w Polsce Aleja Zasłużonych Ludzi Morza. Jej geneza sięga 2004 r., kiedy to na Cyplu Rewskim (tzw. Szperku) odsłonięto Krzyż Morski. Od tamtej pory każdego roku umieszcza się tu kolejne trzy tablice upamiętniające osoby zasłużone swym życie i postawą przysłużyły się dla naszemu morzu. Uroczystość ta jest odnawiana rokrocznie.

Obecnie Rewa wraz ze swymi malowniczymi i urokliwymi zakątkami należy  najpiękniejszych miejsc polskiego nabrzeża.


INFORMACJE OGÓLNE

 

 

 

 

 

KAPLICZKI W REWIE


 

MATKA BOSKA

 

 

 


 

MATKA BOSKA Z DZIECIĄTKIEM

                

 


 

MATKA BOSKA

 

                    

 


 

ŚW. JÓZEF

 

 


 

LOKALIZACJA KOŚCIOŁA

 

 


 

ADRES:

 

ul. Morska 117A, 81-198 Rewa,

p-ta Kosakowo, woj. Pomorskie

 

Dekanat: Gdynia-Oksywie

Archidiecezja Gdańska


 

KONTAKT:

 

PROBOSZCZ

ks. Prałat mgr Michał Oksiuta

 tel.: 537 758 887

e-mail: parafiarewa@op.pl

http://www.parafia-rewa.pl.

               

Biuro parafialne czynne:

 po każdej Mszy Św.